Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSNiedziela, 2024-05-12, 4:01:43

Zajęcia profilaktyczne Bezpieczna Woda

Stowarzyszenie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Targi Kielce w dniu 24 września 2016 r. zaprosili uczniów naszej szkoły na zajęcia profilaktyczne „Bezpieczna woda, bezpieczny lód”. Zajęcia odbyły się w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Program składał się z dwóch części.

Pierwsza obejmowała prelekcję dotycząca bezpieczeństwa. Prowadząca barwnie i ciekawie opowiadała o bezpieczeństwie, zasadach bezpiecznego zachowania się oraz sprzęcie ratowniczym. Prelekcja była o tyle ciekawa, że zawierała w sobie elementy pokazu omawianego sprzętu. Nasi uczniowie współtworzyli ją biorąc aktywny udział – zgłaszali się do odpowiedzi na pytania, a także występowali na scenie w roli pomocników, pomagali przy demonstracji.

Następnie mieliśmy okazję poznać członków ŚWOPR. Dwójka młodych ludzi opowiedziała nam o swojej pracy w tym Stowarzyszeniu. Uczniowie mieli okazje zadać im pytania, często dopytując czy to właśnie woda jest ich największym zainteresowaniem i pasją. Uczniowie byli także bardzo ciekawi, czy Ratownicy brali już udział w jakieś akcji ratunkowej, czy uratowali komuś życie. Jak odpowiedzieli pytani jeszcze nie musieli interweniować i mają nadzieję, że będzie tak jak najdłużej, ponieważ wierzą, że zarówno dzieci jak i dorośli wiedzą jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą i będą stosować się do znanych zasad.

Niespodzianką przygotowaną dla uczniów było rozlosowanie piłek podpisanych przez zawodników klubu Effektor Kielce oraz klubu Vive Tauron Kielce.
Kolejna część obejmowała praktyczną naukę. Uczniowie uczyli się jak poprawnie wykonać resuscytację krążeniowo oddechową – RKO. Najpierw ratownik prowadził demonstrację objaśniając jak należy postępować. Potem każdy z uczniów mógł sam spróbować wykonać RKO na manekinie.  Uczniowie uczyli się postępowania z kołem ratunkowym i deską ratunkową. Ćwiczyli rzuty linią ratowniczą do celu. Mieli także możliwość poczuć się jak poszkodowany, którego koledzy ratują, przypinając do deski ortopedycznej.  Wszyscy byli bardzo zainteresowani, chętnie brali udział w ćwiczeniach.

Dzień był pełen wrażeń i emocji. Uczniowie wrócili nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: szkolaborkow (2016-09-26)