Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSSobota, 2023-09-30, 3:27:44

Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkowie

Menu witryny
Kategorie sekcji
szkola [2]
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Szkolne Koło Caritas

SZKOLNE KOŁO CARITAS - SKC

21 września 2016, z inicjatywy katechety Eweliny Radomskiej, w Publicznej Szkole Podstawowej w Borkowie, na przerwie 9.15-9.25, odbyło się pierwsze spotkanie szkolnego koła Caritas.

Spotkanie to miało charakter informacyjno - organizacyjny.

1. Udzielenie informacji na temat zasad działania szkolnego koła Caritas

Szkolne Koło Caritas chce przekazywać  wartości,  jakie płyną z podejmowania działań prospołecznych. Chce świadczyć  pomoc osobom indywidualnym oraz podejmować inicjatywy, które mają na celu pomoc  drugiemu człowiekowi.

Uczestnictwo w Szkolnym Kole Caritas jest dobrowolne i ma charakter wolontariatu. Oznacza to, że uczniowie nie otrzymają za działalność "wynagrodzeń", choćby w postaci oceny. Na koniec roku szkolnego 2016/2017 członkowie SKC dostaną dyplomy za działalność w SKC.

Do Szkolnego Koła Caritas mogą należeć wszyscy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkowie. 

Dodatkowo uczniowie klas IV-VI będą pełnili funkcję "nadzorującego". Oznacza to, że do każdego zaplanowanego zadania prowadzący wybierze tzw. lidera (1-3 osoby). Lider będzie miał za zadanie czuwać nad aktualnym projektem (we współpracy z prowadzącym, czyli katechetą).

Uczniowie z klas IV - VI, którzy zapiszą się do SKC, będą również zobowiązani do uczestnictwa w obowiązkowych spotkaniach, które zaplanowano: pierwsza środa każdego miesiąca roku szkolnego 2016/2017, przerwa 9.15-9.25

Na spotkaniach tych będzie podawana informacja o bieżących akcjach podejmowanych przez SKC, będą wybierani "liderzy" do nowych akcji.


Szkolne koło Caritas będzie realizowało w roku szkolnym 2016/2017 wiele działań prospołecznych. Wstępnie zaplanowano:

1. Zbiórka plastikowych zakrętek - akcja całoroczna. 

2. Wspieranie parafialnej inicjatywy: Krew darem życia. Akcja pobierania materiału od potencjalnych dawców szpiku kostnego - 16 październik 2016.

3. List od Anioła.

4. Wystawa Misyjna + zbiórka T-shirt dla dzieci z Afryki

5. Skarbonki Wielkopostne.

Istnieje możliwość dodatkowych inicjatyw, które zaproponują uczniowie, nauczyciele oraz rodzice w trakcie trwania roku szkolnego. Na zaplanowanych spotkaniach (1 środa miesiąca) będzie można zaproponować nową inicjatywę.   
 

2. Możliwość zapisania się do szkolnego koła Caritas.

kl. IV:  Kamil Źródłowski

kl.V: Jowita Siwonia, Julka Sosnowska, Kornelia Dziedzic, Maja Rostocka, Jan Skrobot, Dawid Barchan, Franciszek Sypniewski, Weronika Krzywicka

Kl. VI: Karol Rokicki, Staś Krzywicki, Karol Piwoński
 

3. Przydzielenie pierwszych zadań.

I. Zbiórka plastikowych zakrętek. Akcja całoroczna:

Liderzy odpowiedzialni: Kornelia Dziedzic, Maja Rostocka oraz Weronika Krzywicka.

Liderzy zobowiązali się do wykonania plakatu promującego akcję. Plakat ma być dostarczony do 26 września. Przy wejściu do szkoły wyznaczono miejsce zbiórki. Plakat zawiśnie nad pudełkiem, będzie informacją dla  uczniów i rodziców o celach zbiórki. Liderzy zobowiązali się również do pilnowania porządku w miejscu zbiórki, tzn. gdy pudełko będzie zapełnione, lider ma informować prowadzącego SKC o tym fakcie - wspólnie będziemy przesypywać nakrętki do większych worków.

Plastikowe nakrętki mają być przekazywane do parafii, tam Ksiądz Proboszcz przekaże osobom, które o nakrętki prosiły. Są to mamy chorych dzieci, które mają umowy z fabrykami - za dostarczone nakrętki dostaną pieniądze na leczenie dzieci. 

 

II. Wspieranie parafialnej inicjatywy: Krew darem życia. Akcja pobierania materiału od potencjalnych dawców szpiku kostnego - 16 październik 2016. We współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa.

Liderzy: Julia Sosnowska, Jowita Siwonia

Zadania: wykonanie 4 plakatów promujących akcję. Plakaty zostaną rozwieszone 5 października: 2 plakaty zostaną powieszone w szkole, 2 w Parafii w Kaczynie. Rozdawanie ulotek podczas akcji, przed Kościołem Parafialnym w Kaczynie. Promocja akcji wśród dorosłych.

Akcja ma celu promowanie: bycia Honorowym Dawcą Krwi oraz  Potencjalnym Dawcą Szpiku Kostnego.  Dodatkowo ma wymiar lokalny. Pomoc przeznaczona dla znanego społeczności lokalnej Bartka          

 

W styczniu kontynuowaliśmy akcję - apel s. Amabilis. Rozpoczęliśmy też akcję List do Anioła, która będzie trwać do końca kwietnia.

Akcja pisania Kartek-Wsparcia powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na onkologii.

Lęk, ból i niepewność to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Inicjatywa pisania kartek dla dzieci ma na celu wsparcie dziecka podczas leczenia.

Dziecko będzie te kartki losować. Na oddziale onkologii jest duża rotacja. Dzieci otrzymują chemioterapię lub naświetlania. Wyjeżdżają do domu. Kolejne dziecko przyjeżdża na leczenie lub leczenie powikłań po chemioterapii. Dzieci leczą się bardzo długo, ale nie zawsze muszą przebywać przez cały czas w szpitalu. Mają przerwy i na te przerwy wyjeżdżają do domu. Nie wiemy, jakie dziecko wylosuję tę kartkę. Ale prośba jest taka, żeby się modlić za to dziecko, które kartę Państwa wylosuję. To taka anonimowa modlitwa, ale może dziecko się odezwie i wtedy modlitwa może zostać już bardziej konkretna, za konkretne dziecko ☺

Co trzeba zrobić?

1. Trzeba przygotować kartkę (można ją zrobić własnoręcznie lub kupić)

2. Zastanowić się do Kogo ma być adresowana (do dziewczynki czy chłopca)

3. Napisać kilka słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową (raka).

Co warto napisać? Że wszystko będzie dobrze, że spełnią się marzenia dziecka, że będzie zdrowy/zdrowa.

Kartka powinna być pozytywna, zachęcać i dawać siłę do walki. Można napisać kilka słów o sobie, co Anioł lubi, co warto zobaczyć i podać swój kontakt (może dziecko lub jego rodzic będą chcieli się skontaktować) 4. Wysłać kartkę na adres Grupa Rodziców "Gdy Liczy się Czas" ul. Nowy Świat 30a/6 20-418 Lublin.

W marcu, w wielkim poście przyszedł czas na skarbonki miłosierdzia wspierające Caritas. Rozprowadziliśmy w szkole takie skarbonki. Dzieci na katechezie zostały wprowadzone w cel i sens tych skarbonek.

Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Wrzesień 2023  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Archiwum wpisów
Przyjaciele witryny
  • Załóż darmową stronę
  • Internetowy pulpit
  • Darmowe gry online
  • Szkolenia wideo
  • Wszystkie znaczniki HTML
  • Zestawy przeglądarek

  • Copyright MyCorp © 2023
    Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz