Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSPiątek, 2024-04-26, 1:38:55

Lata 50-te. Moda damska.

MODA DAMSKA
MAKIJAŻ

był wyrazisty i skupiał się głównie na oczach. Mocno wytuszowane lub przyklejone rzęsy, kocie kreski na powiekach, a także podkreślone brwi. Do tego czerwona lub pudrowa szminka.

FRYZURA

„Rzeźbione” loki.
Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej charakterystycznych fryzur lat 50. To fryzura godna hollywoodzkich gwiazd, która szybko zaczęła być kopiowana przez zwykłych śmiertelników. Te loki à la Marilyn Monroe mogą być noszone na włosach ściętych w boba lub na włosach półdługich. Jeżeli masz dodatkowo włosy blond, Twoja stylizacja będzie tym lepiej wpasowana w trendy z lat 50.!

Bananowy kok.
Charakterystyczna fryzura dla aktorki Grace Kelly! Ten kok podtrzymywany kilkoma wsuwkami jest niezwykle urokliwy i pełen objętości. Zanim wykonasz swój bananowy kok z tyłu głowy, zacznij od natapirowania włosów znajdujących się na czubku głowy, a następnie wkręć je w swojego koka. Spryskaj włosy obficie lakierem, aby finalny efekt dobrze się trzymał.

Upięcia w stylu lat 50-tych.

Fryzura na chłopczycę -
podobnie jak u Audrey Hepburn. Fryzura ta jest stosunkowo krótka, odsłania kark.

Długie włosy
niedbale rozpuszczone, niedbale podpięte lub niedbale zebrane w kok. Często towarzyszyła im apaszka lub bandanka. Fryzura w stylu Briggit Bardot.

Kobiety chętnie czesały się w kucyka.

UBRANIA

Kostium  z żakietem i spódnicą

Szmizjerka = koszulowa sukienka

Podkreślona paskiem w talii szmizjerka, czyli kobieca sukienka skrojona na wzór męskiej koszuli z kieszonkami, kołnierzykiem czy mankietami, często przepasana w pasie.

Bliźniak

Modnym elementem stroju codziennego był również bliźniak - czyli bluzka i sweterek w takim samym kolorze. Do tego noszono ołówkową spódnicę, rozkloszowaną spódnicę lub spodnie -cygaretki.

Cygaretki
Popularnym modelem spodni były cygaretki - mają wąskie, sięgające kostek nogawki (nogawki 7/8)

Roz­klo­szo­wa­ne sukienki i spódnice do połowy łydki.
W tamtych czasach spódnicę najczęściej łączyło się z wpuszczonym do środka swetrem. Jeśli chodzi o sukienki, to modny był dekolt zabudowany lub łódkowy na szerokich ramiączkach.

Ołówkowe spódnice

Kolory i wzory z lat 50-tych:

- wzorzyste tkaniny
- grochy
- drobne kropki
- kratka vichy/gingham

- marynarskie pasy

- motywy kwiatowe

- pastelowe kolory

- klasyczna biel, czerń, granat, czerwień

- kokardki

Wzory pojawiały się na sukienkach, bluzkach, koszulach.

Ubrania na wieczór
Ura­nia na wiel­kie wyj­ścia to przede wszyst­kim dłu­gie suk­nie. Do­pa­so­wa­ne na górze, z roz­klo­szo­wa­nym dołem. Po­pu­lar­ne były suk­nie ma­ją­ce spory de­kolt, a także od­kry­te plecy i ra­mio­na. Wie­czo­ro­we kre­acje oprócz tego, że były wy­ko­na­ne z bar­dzo do­brej ja­ko­ści tka­nin, po­sia­da­ły bo­ga­te ozdo­by w po­sta­ci ko­kard, ce­ki­nów i ko­ra­li­ków.

DODATKI

- długie rękawiczki;

- "kocie" okulary;

- buty typu peep-toe (pantofelki na obcasie z odkrytymi palcami) oraz klasyczne baleriny;
- wy­so­kie, ele­ganc­kie szpil­ki oraz san­dał­ki na ob­ca­sie.
- kapelusze- po­cząw­szy od ma­łych tocz­ków, skoń­czyw­szy na wiel­kich i bo­ga­to zdo­bio­nych;

- apaszki/bandamki.

- to­reb­ki o nie­wiel­kich roz­mia­rach, były no­szo­ne do ręki. W II po­ł. lat 50. po­ja­wi­ła się kul­to­wa Cha­nel 2.55 na łań­cusz­ku oraz no­szo­na do ręki Kelly Bag od Her­mes.

- Dzię­ki filmowi z Bri­git­te Bar­dot po­pu­lar­ne stało się bi­ki­ni.

GWIAZDY
MARILYN MONROE

GRACE KELLY

BRIGITTE BARDOT