W ramach 25 Tygodnia Kultury Języka w naszej szkole odbył się konkurs krasomówczy.
Postanowiliśmy połączyć go z wyborami patrona naszej szkoły.
Uczniowie pod okiem wychowawców, pani Beaty Kani oraz pani Bożeny Woźniak przygotowali się do tego przedsięwzięcia.
Każdy uczeń biorący udział w konkursie przygotował się do niego piszą przemówienie zachęcające do głosowania na wybranego przez siebie patrona szkoły.
Przypomnijmy kim jest Krasomówca.
Krasomówca to człowiek, który potrafi wygłaszać przemówienia, chętnie głosi oracje, zabiera głos publicznie; orator, retor, mówca.
Poniżej przedstawiamy przygotowane przemówienia:
kl. IV - Błażej Iwan i Natan Król
Szanowne koleżanki i Szanowni koledzy!
Każda z osób kandydujących na patrona naszej szkoły to postać wybitna, znana, o ciekawym życiorysie.
Po dyskusji w naszej klasie postanowiliśmy przybliżyć wam sylwetkę pani Wandy Chotomskiej.
Pisarka pochodziła z bogatej rodziny. Jej ojciec miał dobrze prosperującą firmę przewozową i oczekiwał, że córka w przyszłości godnie go zastąpi i poprowadzi rodzinny biznes.
Cóż, mała Wandzia już w wieku 4 lat nauczyła się czytać z szyldów sklepowych i zaczęła interesować się literaturą. Nie tylko dużo czytała, ale także podjęła próbę pisania wierszy. Tuwim i Brzechwa byli jej idolami. Zazdrościła im łatwości rymowania. Gdy pewnego razu tata Wandzi długo nie wracał z wyprawy na ryby, dziewczynka napisała następujący wiersz:
„Tata nie wraca wieczory i ranki
łowi na wędkę żaby i kijanki
żonę swoją z domu wywleka
żona na niego nad Wisłą czeka,
a biedne dziatki ofiary tatki
są pozbawione opieki matki”.
Należy dodać, że pani Chotomska miała i ma ładny charakter pisma. Powinna być dla nas wzorem naśladowania, także pod względem zainteresowań czytelniczych. Pisarka stworzyła wiele wierszy dla dzieci o różnorodnej tematyce. Wzbogacają one dziecięcy świat, kształtują pozytywne emocje, rozwijają fantazję i uczą odnajdywania piękna w każdej, nawet najmniejszej rzeczy. Są pełne radości życia i humoru. Dlatego właśnie Pani Wanda Chotomska została uhonorowana odznaczeniami państwowymi oraz Orderem Uśmiechu, przyznawanym przez dzieci.
Nasi rodzice, może bardziej dziadkowie pamiętają zapewne wieczorynkę „Jacek i Agatka”, której postaci stworzyła pisarka. W szkole uczyli się piosenek zespołu harcerskiego „Gawęda”, których słowa pisała Pani Chotomska. Jest ona również autorką ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Już trzy pokolenia znają i doceniają twórczość Wandy Chotomskiej.
W Polsce jest obecnie wiele szkół noszących imię tej utalentowanej autorki, są też przedszkola i biblioteki. Było by to dla nas zaszczytem dołączyć do ich grona.
kl. V Weronika Krzywicka
Nauczyciele, Koleżanki i Koledzy.
Jako uczennica klasy V pragnę zachęcić was do głosowania na Św. Jadwigę, jako patrona naszej szkoły.
Dlaczego akurat ona?
Historycy podkreślają jej znaczną rolę w kreowaniu życia politycznego, intelektualnego i religijnego kraju. To do jej kancelarii i jej dworu zjeżdżali przedstawiciele zagranicznych rządów. To Jadwiga gromadziła wokół siebie elitę intelektualną i polityczną państwa. Stąd wynikały też jej rozmaite inicjatywy czy wsparcie np. dla Akademii Krakowskiej obecnie: Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dbała ona o uczniów, także tych mniej zamożnych, by mogli oni pozyskiwać wiedzę. Przykładem jest założenie przez nią internatu, z którego mogli korzystać biedniejsi polscy i litewscy uczniowie przy Uniwersytecie Karola w Pradze.
Ponadto Jadwiga uzyskała zgodę papieża na utworzenie fakultetu teologii na Akademii Krakowskiej. Jadwiga potwierdziła przywileje dla Lwowa gwarantując temu miastu prawa handlowe.
Trzeba również zwrócić uwagę iż była ona pobożną i uczynną osobą. Często przebywała wśród głodnych, chorych i zapomnianych. Dla każdego miała dobre słowo. To z jej polecenia wznoszone były domy opieki społecznej zwane szpitalami. W nich ubodzy znajdowali pożywienie i opiekę w czasie choroby.
Zapewniam was, że gdy zagłosujecie na Jadwigę, nasza szkoła będzie nosić piękne imię dobrej i godnej naśladowania kobiety.
kl V Kornelia Dziedzic
Drodzy Nauczyciele i Uczniowie !
Chciałabym zachęcić was, do głosowania na świętą Jadwigę na patronkę naszej szkoły, ponieważ uważam, że jest ona osobą godną naśladowania.
Dlaczego jest dobrą kandydatką?
Jadwiga nosiła tytuł dziedziczki Polski, a więc całego naszego kraju, w tym także naszego województwa czy naszej wioski. Ponadto, święta uważana jest za patronkę polskiej młodzieży, która modląc się do niej powierza jej swoje sprawy.
Może być ona dla nas wzorem i motywacją do nauki, ponieważ jej wykształcenie było znacznie wyższe niż przeciętnie spotykane na dworach polskich. Miała wiele zainteresowań – od małego interesowała się muzyką, sztuką i nauką, a znała także pięć języków.
15 października przypadają imieniny Jadwigi, byłaby to bardzo dobra okazja do wspominania naszej patronki zaraz po Dniu Edukacji Narodowej.
Musimy pamiętać, że była ona bardzo młodą dziewczyną, a mimo iż jej dzieciństwo zostało naznaczone bolesnymi wydarzeniami - gdy była dzieckiem zmarła jej siostra, a także jej tata - wyrosła na mądrą, współczującą i pomocną osobę. Była bardzo energiczna i zdecydowana. Jak podają źródła kościelne czy hagiografie, a także wielu kronikarzy świeckich, musiała ona być także bardzo dobrą osobą. Cechowała ją skromność i niezwykła hojność - przed śmiercią zapisała swoje klejnoty i kosztowności na odnowienie Akademii Krakowskiej.
Zapewniamy Was, że wybór Świętej Jadwigi na patronkę naszej szkoły to mądry wybór. My zaś, jako uczniowie, postaramy się godnie reprezentować szkołę imienia Świętej Jadwigi, biorąc sobie naszą patronkę za wzór, zarówno w nauce jak i postępowaniu.
Dziękuje za uwagę.
kl. VI Karol Piwoński
Każda z osób kandydujących na patrona naszej szkoły to postać wybitna, znana , o ciekawym życiorysie.
Po dyskusji w naszej klasie postanowiliśmy przybliżyć wam sylwetkę pani Wandy Chotomskiej.
Pisarka pochodziła z bogatej rodziny. Jej ojciec miał dobrze prosperującą firmę przewozową i oczekiwał, że córka w przyszłości godnie go zastąpi i poprowadzi rodzinny biznes.
Cóż, mała Wandzia już w wieku 4 lat nauczyła się czytać z szyldów sklepowych i zaczęła interesować się literaturą. Nie tylko dużo czytała, ale także podjęła próby pisania wierszy. Tuwim i Brzechwa byli jej idolami. Zazdrościła im łatwości rymowania. Gdy pewnego razu tata Wandzi długo nie wracał z wyprawy na ryby, dziewczynka napisała następujący wiersz:
"Tata nie wraca wieczory i ranki/łowi na wędkę żaby i kijanki/żonę swoją z domu wywleka/żona na niego nad Wisłą czeka,/ a biedne dziatki ofiary tatki/są pozbawione opieki matki".
Należy dodać, ze pani Chotomska miała i ma ładny charakter pisma. Powinna być dla nas wzorem do naśladowania, także pod względem zainteresowań czytelniczych.
Pisarka stworzyła wiele wierszy dla dzieci o różnorodnej tematyce. Wzbogacają one dziecięcy świat, kształtują pozytywne emocje, rozwijają fantazję i uczą odnajdywania piękna w każdej, nawet najmniejszej rzeczy. Są pełne radości życia i humoru. Dlatego właśnie Pani Chotomska została uhonorowana odznaczeniami państwowymi oraz Orderem Uśmiechu, przyznawanym przez dzieci.
Nasi rodzice , a może bardziej dziadkowie pamiętają zapewne wieczorynkę „Jacek i Agatka”, której postaci stworzyła pisarka. W szkole uczyli się piosenek zespołu harcerskiego „Gawęda”, których słowa pisała Pani Chotomska. Jest ona także ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Już trzy pokolenia znają i doceniają twórczość Wandy Chotomskiej.
W Polsce jest obecnie wiele szkół noszących imię tej utalentowanej autorki, są tez przedszkola i biblioteki. Było by dla nas zaszczytem dołączyć do ich grona.
Konkurs wygrała Weronika Krzywicka. Wyróżniono także wystąpienie Natana Króla i Błażeja Iwana.
Co ciekawe jury przyznało nagrody dodatkowe, za treść przemówienia dla Karola Piwońskiego oraz Korneli Dziedzic.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy. Życzymy dalszych sukcesów zarówno w pisaniu jak i wygłaszaniu przemówień.
|