Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSSobota, 2024-05-11, 4:38:38

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Ten wyjątkowy dzień dla polskiej edukacji ustanowiono 27 kwietnia 1972r. na mocy ustawy: Karta praw i obowiązków nauczyciela pod nazwą DZIEŃ NAUCZYCIELA, następnie w 1982r. zmieniono na DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.
        Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773r.
         W naszej szkole, święto edukacji obchodziliśmy bardzo uroczyście. W miłej atmosferze, przedstawiciele poszczególnych klas w imieniu własnym oraz swoich koleżanek i kolegów obdarowali słodkimi upominkami, kwiatami i życzeniami swoich nauczycieli.

Na górnym korytarzu miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów naszej placówki pod kierunkiem p. Bożeny Woźniak oraz p. Bożeny Sabat.  Występy artystyczne poprzedziła część oficjalna, rozpoczęta przemową p. dyrektor Anny Moszyńskiej. Po części oficjalnej uroczystości nastąpił program artystyczny. Rolę konferansjerów pełnili przewodniczący szkoły – Stanisław Krzywicki oraz sekretarz – Błażej Iwan.

Obejrzeliśmy piękny występ artystyczny klas młodszych, w którym podziękowały za uśmiech, pomoc i dobre słowo, jakim darzą uczniów nauczyciele. Jednocześnie przeprosiły za wszystkie nieprzygotowania, złe nastoje czy złe zachowania. Klasa V przedstawiła nam dzień z życia ucznia i nauczyciela w nieco krzywym zwierciadle, dając nam chwilę uśmiechu przy czytaniu różnych „mądrości” znalezionych w zeszytach uczniowskich.
Klasa IV i VI pokazała nam dzień z życia nieco „plotkarskiej” klasy, która niewielką ranę na kolanie koleżanki wyolbrzymiła do wypadku zakończonego wizytą w szpitalu. Przedstawienie wypadło znakomicie. Zachwyt budziły pięknie wykonane piosenki.

Przedstawiciele samorządu złożyli życzenia całemu gronu pedagogicznemu, wręczając piękne kwiaty z bibuły oraz pamiątkowe książeczki ze zdjęciami nauczycieli z młodości. Program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły stanowił niewątpliwie najpiękniejszy bukiet życzeń dla Nauczycieli, Pedagogów, Pracowników Oświaty, a gromkie brawa były dowodem uznania za piękny występ.

Zakończeniem obchodów tego dnia było rozstrzygnięcie konkursu, który polegał na rozpoznaniu nauczyciela na zdjęciu z dzieciństwa. Udział w konkursie wzięło pięcioro uczniów z klasy V : Julia Sosnowska, Maja Rostocka, Jowita Siwonia, Jan Skrobot, Kornelia Dziedzic. Niestety żaden z uczniów nie odgadł poprawnie wszystkich osób z fotografii. Najbliżej były uczennice Maja Rostocka i Julia Sosnowska, które rozpoznały 7 z 10 nauczycieli. Dziewczyny otrzymały dyplom

Pani Dyrektor tradycyjnie już tego dnia podziękowała nauczycielom za trud i zaangażowanie wkładane każdego dnia w edukację i wychowanie młodego pokolenia. Była to też doskonała okazja do wręczenia dyplomu dla pani Ani Maniak, która pozytywnie przeszła przez proces awansu zawodowego, uzyskując tytuł nauczyciela mianowanego. Serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Pragniemy wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty życzyć dużo radości, ciekawych pomysłów i satysfakcji z pracy. Wszystkiego najlepszego!

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: szkolaborkow (2016-10-16)