Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSPiątek, 2024-04-26, 8:31:57

Apel upamiętniający wydarzenia wrześniowe

26 września uroczystym apelem uczciliśmy wydarzenia, które miały miejsce 75 lat temu. Uczniowie z klasy V wspominali 1 i 17 września, a także okupację niemiecko – radziecką oraz walkę Polaków o wolną ojczyznę.

Apel rozpoczęto hymnem narodowym, zaś później recytowano wiersze i śpiewano piosenki z okresu II wojny światowej. Dzieci zwróciły szczególną uwagę na heroizm i oddanie żołnierzy w Westerplatte. Im poświęciły wiersz K. I. Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Całość uzupełniała prezentacja multimedialna.

Wspomniano również powstanie Polskiego Państwa Podziemnego, 27 września 1939r. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe rządowi na uchodźstwie, nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Dziełem jego były otwarte walki z okupantem, m. in. w czasie powstania warszawskiego. Ważne było też tworzenie siły moralnej i podtrzymywanie niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać ten trudny czas, także w czasie komunistycznej dyktatury.

Warto pamiętać o tych wydarzeniach, gdyż dzięki nim możemy dorastać i żyć w wolnej niepodległej ojczyźnie. „My z niego wszyscy…”.

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: szkolaborkow (2014-10-02)