Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSSobota, 2024-05-11, 12:07:53

11 Listopada w naszej Szkole

Święto Niepodległości 11 Listopada

"Nareszcie jesteśmy gospodarzami w znacznej części własnego kraju. Nareszcie po stu dwudziestu kilku latach przyszła godzina, że nie ma tu już obcego najazdu".

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tego ważnego dla wszystkich Polaków święta. Rocznica odzyskania przez Polskę wolności uczczona została uroczystym i podniosłym apelem przygotowanym przez uczniów klasy V pod opieką pani Bożeny Woźniak. Młodzi aktorzy z ogromnym zaangażowaniem i widocznym przejęciem prezentowali trudną, okupioną cierpieniem, drogę Ojczyzny do wolności. Podniosłą atmosferę chwili dopełniły dźwięki pieśni patriotycznych oraz nietuzinkowa scenografia. Występ został nagrodzony zasłużonymi brawami.

Kilka słów historii…..

11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

Święto Niepodległości - dlaczego możemy je obchodzić?

I wojna światowa wybuchła w 1914 roku. Już wtedy Polacy zdawali sobie sprawę z tego, że jest to dla nich szansa, by zawalczyć o odzyskanie niepodległości. Dlaczego?

Po raz pierwszy od ponad 100 lat pa
ństwa zaborcze (Niemcy, Austro-Węgry oraz Rosja) były ze sobą skłócone. Rosja wraz z innymi krajami Ententy walczyła przeciwko państwom centralnym - Niemcom i Austro-Węgrom. Polacy widzieli w tej walce nadzieję na odzyskanie niepodległości.

Dzie
ń Niepodległości. Dlaczego akurat 11 listopada?

11 listopada 1918 roku miały miejsce dwa ważne wydarzenia.
Pierwsze z nich obejmuje skal
ę międzynarodową: tego dnia Cesarstwo Niemieckie podpisało rozejm z Ententą - to wydarzenie zostało uznane jako oficjalny koniec I wojny światowej.

Drugie zwi
ązane jest bezpośrednio z historią Polski. 11 listopada Rada Regencyjna, która w Królestwie Polskim zastępowała króla lub regenta, oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego.

Jak wspó
łcześnie obchodzimy Dzień Niepodległości?

Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W tym dniu organizowane są różne parady, marsze czy koncerty patriotyczne. Ludzie wychodzą na ulicę by oglądać różne defilady historyczne. Biorą w nich udział rekonstruktorzy w mundurach z czasów różnych powstań i wojen. Organizowane są również imprezy sportowe m.in. Bieg Niepodległościowy.

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: szkolaborkow (2016-11-11)